Příběh z psí poradny - falešná březost

11.05.2024

Dobrý den, dneska mám pro Vás ještě jednou téma falešné březosti. Poslední dobou se mě na to ptá čím dál více lidí. Proto si nejdříve vysvětlíme, jak poznat falešnou březost a dále co s tím. Jako zdroj informací, ze kterých jsem čerpala je super článek z Vitae Květen/2024. 

Ještě předtím, než se podíváme na falešnou březost, je potřeba abychom si ujasnili, jak často může fena hárat. Většina fen hárá dvakrát do roka, nebo tedy každých šest měsíců. Nicméně i tento interval bývá značně individuální a liší se podle plemenné příslušnosti i fena od feny. Malá plemena mohou cyklovat i třikrát do roka. Zatímco obří plemena jednou za 12-18 měsíců. Když mladá fena začne cyklovat nepravidelně. Nicméně k ustálení by mělo dojít zhruba do dvou let.

Falešná březost 

Některé feny trpí po hárání často tzv. falešnou březostí, která se může projevovat takto. Fena si přináší do pelíšku hračky, o které starostlivě pečuje a přenáší je jako svoje štěňata. Snaží si vyhrabat jámu k porodu. Fenky mohou třeba jenom kňučet nebo naopak výt celou noc. Dalším z projevů je to, že mohou být až nesnesitelně dotěrné, případně agresivní nebo uzavřené. Viditelné je to, že se jim mléčné žlázy nalévají mateřským mlékem. Některé fenky si dokonce odsávají mléko a toto vede k tomu, že dochází ke stimulaci a k dalšímu produkci mléka. 

Jak z toho ven? 

Pokud jí doprovází zvýšená tvorba mléka, nasadíme 2x denně Virovet. Zároveň je potřeba mléčnou žlázu nijak nestimulovat, nemasírovat a ani nemačkat struky. Pokud je žláza horká anebo zatvrdlá, přikládáme na ni chladné obklady, případně potíráme ředěným Imunovetem. Ten je dobré podávat i vnitřně. U doprovodných změn v psychice tzn. fena je smutná, ukňouraná, umazlená anebo naopak zalézají a chtějí být samy apod.) se osvědčil Etovet. Přípravek se podává feně až do vymizení příznaků.

Etovet a Virovet podáváme každý zvlášť, ale lze je podávat i současně (často je to nutné). Prevence je důležitá a proto, aby se falešná březost neopakovala, můžete podávat cca 2 měsíce před háráním Gynevet. Minimálně po dobu 3 týdnů, ideálně po nich udělat 14 dní pauzu a kúru zopakovat. Pokud fena hárá tento prostředek vysaďte.

Vykastrovaným fenám je vhodné dávat 1-2x ročně po dobu 3 týdnů Gynevet, ideálně v období jara a podzimu.