Jak pomoci psovi při stresu

29.09.2024

Letošní konec léta a začátek nového školního roku nebyl příliš poklidný. Povodně změnily život velké části lidem na Moravě a ve Slezsku. A i když si to málo z nás uvědomuje, může právě i tato situace mít negativní vliv na naše čtyřnohé parťáky. 

A nemusí to být jenom povodně, co může stresovat psa. Přeci jenom jsou to naštěstí ojedinělé situace, které si pro nás připraví matka příroda. Ale jsou tu "běžné" věci jako např. petardy, bouřky a mnoho jiného. Proto jsme pro Vás sepsaly pár rad do začátku. Pokud si nevíte rady, můžete se na mě obrátit, kontakt naleznete na konci článku. Ve vážnějších případech konzultujte problém u veterináře. A jak tedy pomoci psů, při zvládání stresu? 

  • Nejlepší prevencí je dobrá příprava. To platí i zde. Je dobré pod vedením zkušeného kynologa trénovat nejrůznější situace, tak aby pro psa nebyly neznáme, např. manipulace s vystřelovacím deštníkem, padající klíče, padající člověk před psa na zem, případně Vám může vypadnout například pytel z odpadky na zem, pouštění zvuků bouřky apod.
  • Zůstaňte sám, jako majitel psa klidný a chovejte se jako by se nic nedělo např. slyším hrom, ale psa na to nijak neupozorňuji, spíše se chováním tak jako by to byla běžná věc, která do života patří. Už vůbec psa nechlácholíme. Tím můžete bázlivé chování u psa naopak spíše podpořit. Adekvátně a s rozmyslem reagujte v dané situaci.
  • Odpoutejte pozornost psa. Má-li pes oblíbenou hračku nebo pamlsek tak sem sním.
  • Zesilte okolní šum, tzn. zesilte televizi a buďte se psem. Pokud se jedná o bouřku a nebo ohňostroj, zatáhněte závěsy, aby jste zabránili průniku světla.
  • Použijte přírodní uklidňující prostředky. Tyto přípravky mají zklidňující efekt při stresových situacích, snižují pocit úzkosti a zlepšují odolnost proti stresu a to bez vedlejších účinků jako je ospalost, apatie či letargii. Jsou k podání ve formě tablet, sypkého prášku, kapek či obojku. Věřím, že na webu najdete spoustu přírodních přípravků, které řeší tuto situaci. Jeden z možných přípravků je např: Etovet:
  • https://www.energy.cz/cz/assets/vet/leaflets/Etovet__veterinarni_letak_PRESS.pdf
  • Antistresové šály pro psa. V originále "Half Wrap" (poloviční zábal), v češtině známo jako zklidňující bandáž, antistresová šála a nebo protistresová psí rouška. Je možné tento způsob zklidnění použít po povodních pokud Váš pes prodělal velký stres. Jak na to uvidíte v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=autlUlomFPk

Možná vás v této oblasti čeká delší cesta, ale je potřeba dodržovat tyto pravidla:

  1. nechat psovi dostatek času,
  2. pravidelně psa socializovat (ideálně na kynologickém cvičišti, je dobré si také zjistit reference daného kynologického cvičiště),
  3. povzbuzovat psa při žádoucím chování. Nikoliv naopak!!!